  • UBX2C330MHL1TO
UBX2C330MHL1TO
advertisement
Manufacturer No:
UBX2C330MHL1TO
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBX2C330MHL1TO
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBX 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 230mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~150°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 14483
Step5Bar-code shipping tag
UBX2C330MHL1TO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UBX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    414mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm