  • UBX1A332MHL
UBX1A332MHL
advertisement
Manufacturer No:
UBX1A332MHL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBX1A332MHL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~150°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBX1A332MHL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UBX
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    990μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    804mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm