  • UBT2C680MHD
UBT2C680MHD
advertisement
Manufacturer No:
UBT2C680MHD
HK JDW NO:
555-UBT2C680MHD
Description:
UBT 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 245mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT2C680MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    535.2μA
  • Ripple Current
    245mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    245mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    367.5mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm