  • UBT1J221MHD
UBT1J221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UBT1J221MHD
HK JDW NO:
555-UBT1J221MHD
Description:
UBT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1715
Step5Bar-code shipping tag
UBT1J221MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm