  • TVX2W3R3MCD1LT
TVX2W3R3MCD1LT
advertisement
Manufacturer No:
TVX2W3R3MCD1LT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-TVX2W3R3MCD1LT
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TVX2W3R3MCD1LT
Description:
TVX 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2W3R3MCD1LT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TVX
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    38mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    21mm