  • TVX2D220MCD
TVX2D220MCD
advertisement
Manufacturer No:
TVX2D220MCD
HK JDW NO:
555-TVX2D220MCD
Datasheet:
TVX2D220MCD
Description:
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2D220MCD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TVX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.276mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    224mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    13mm
  • Height
    26mm