  • TVX1H3R3MAD
TVX1H3R3MAD
advertisement
Manufacturer No:
TVX1H3R3MAD
HK JDW NO:
555-TVX1H3R3MAD
Datasheet:
TVX1H3R3MAD
Description:
TVX 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX1H3R3MAD
    Select All
  • Mount
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    28mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    56mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    12mm