  • TVX1C221MAD
TVX1C221MAD
advertisement
Manufacturer No:
TVX1C221MAD
HK JDW NO:
555-TVX1C221MAD
Datasheet:
TVX1C221MAD
Description:
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX1C221MAD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    260mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    390mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    260mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    16mm