  • PT7M8218B12TAEX
PT7M8218B12TAEX
advertisement
Manufacturer No:
PT7M8218B12TAEX
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PT7M8218B12TAEX
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
PT7M8218B12TAEX
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 17228
Step5Bar-code shipping tag
PT7M8218B12TAEX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 150mA Typ
  • PSRR
    75dB (1kHz)