  • AP1117E33G-13
AP1117E33G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1117E33G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1117E33G-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AP1117E33G-13
Description:
Fixed Tin AP1117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
AP1117E33G-13 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. A TO-261-4, TO-261AA case contains the Liner IC. In total, there are 3 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. Keeping the temperature at 0°C~125°C TJ degrees is necessary for this regulator to function. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. The sum of the pins in this unit is 4. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. 3 pins are on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number AP1117. An example of this type of component would be a Other Regulators component. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. Upon reaching its maximal output current, 1A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 10mA Quiescent Current state. The top supply voltage can be set to 18V volts.
AP1117E33G-13 Features
1.3V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
AP1117E33G-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1117E33G-13 Linear Voltage Regulators applications.
  • Fuel injector
  • Ethernet condition monitoring vibration sensor
  • Gateway module
  • Telematics
  • Pumps
  • Vibration sensor
  • Hot swap controller
  • HMI (Human-Machine Interface)
  • EPS (Electric Power Steering)
  • Motorcycle
Step5Bar-code shipping tag
AP1117E33G-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1117
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Max Supply Voltage
    18V
  • Min Supply Voltage
    6.4V
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Max Output Voltage
    3.365V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    6.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • PSRR
    60dB (180Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm