  • AP2210K-3.3TRG1
AP2210K-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2210K-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2210K-3.3TRG1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP2210K-3.3TRG1
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 786035
Step5Bar-code shipping tag
AP2210K-3.3TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    13.2V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Nominal Supply Current
    10nA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    13.2V
  • PSRR
    75dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    75dB
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.4mm
  • Length
    3.02mm
  • Width
    1.7mm