  • AZ1117EH-3.3TRG1
AZ1117EH-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1117EH-3.3TRG1
HK JDW NO:
233-AZ1117EH-3.3TRG1
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AZ1117EH-3.3TRG1
Description:
Fixed Tin PMIC AZ1117E Series TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 498747
Step5Bar-code shipping tag
AZ1117EH-3.3TRG1
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    AZ1117E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    13V
  • Operating Supply Current
    3.5mA
  • Nominal Supply Current
    1.3A
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    3.5mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • Max Input Voltage
    13V
  • PSRR
    70dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    1.262V
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.65mm