  • LP2988AIMMX-3.3/NOPB
LP2988AIMMX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2988AIMMX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2988AIMMX-3.3/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP2988 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
LP2988AIMMX-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP2988
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.8 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm