  • LQR2W392MSEGBB
LQR2W392MSEGBB
advertisement
Manufacturer No:
LQR2W392MSEGBB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LQR2W392MSEGBB
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LQR 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LQR2W392MSEGBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LQR
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.97mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.18A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.024 153.00mm
  • Length
    150mm