  • LNY2W562MSEHBN
LNY2W562MSEHBN
advertisement
Manufacturer No:
LNY2W562MSEHBN
HK JDW NO:
555-LNY2W562MSEHBN
Description:
LNY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2W562MSEHBN
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.76mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.64A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.039 128.00mm
  • Length
    125mm