  • LNY2V392MSEGBB
LNY2V392MSEGBB
advertisement
Manufacturer No:
LNY2V392MSEGBB
HK JDW NO:
555-LNY2V392MSEGBB
Description:
LNY 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2V392MSEGBB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.74A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm
  • Length
    80mm