  • LNY2G562MSEG
LNY2G562MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNY2G562MSEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNY2G562MSEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.9A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNY2G562MSEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LNY
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.49mA
  • Ripple Current
    16.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.66A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    140mm
  • Height Seated (Max)
    5.512 140.00mm