  • LNY2G332MSEGBB
LNY2G332MSEGBB
advertisement
Manufacturer No:
LNY2G332MSEGBB
HK JDW NO:
555-LNY2G332MSEGBB
Description:
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2G332MSEGBB
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.45mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.2A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    3.858 98.00mm
  • Length
    95mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C