  • LNX2V183MSEJ
LNX2V183MSEJ
advertisement
Manufacturer No:
LNX2V183MSEJ
HK JDW NO:
555-LNX2V183MSEJ
Description:
LNX 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 32.4A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNX2V183MSEJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18000μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    32.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55.58A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    8.780 223.00mm
  • Length
    220mm