  • LNX2L392MSEJBN
LNX2L392MSEJBN
advertisement
Manufacturer No:
LNX2L392MSEJBN
HK JDW NO:
555-LNX2L392MSEJBN
Description:
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2L392MSEJBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    550V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    550V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.39mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.5A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    6.024 153.00mm
  • Length
    150mm