  • LNX2L222MSEHBN
LNX2L222MSEHBN
advertisement
Manufacturer No:
LNX2L222MSEHBN
HK JDW NO:
555-LNX2L222MSEHBN
Description:
LNX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2L222MSEHBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    550V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    550V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.3mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.2A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm
  • Length
    130mm