  • LNX2J122MSEH
LNX2J122MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNX2J122MSEH
HK JDW NO:
555-LNX2J122MSEH
Description:
LNX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.7A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNX2J122MSEH
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.61mA
  • Ripple Current
    6.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.7A @ 120Hz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.449 113.00mm
  • Length
    110mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%