  • LNX2H392MSEH
LNX2H392MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNX2H392MSEH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNX2H392MSEH
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.1A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 14495
Step5Bar-code shipping tag
LNX2H392MSEH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.19mA
  • Ripple Current
    12.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.1A @ 120Hz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    6.024 153.00mm
  • Length
    150mm