  • LNX2H123MSEKBN
LNX2H123MSEKBN
advertisement
Manufacturer No:
LNX2H123MSEKBN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNX2H123MSEKBN
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNX 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.937Dia 100.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2H123MSEKBN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNX
  • Size / Dimension
    3.937Dia 100.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12000μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.634 41.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    38.92A @ 10kHz
  • Diameter
    100mm
  • Height Seated (Max)
    8.819 224.00mm
  • Length
    220mm