  • LNU2H562MSEJ
LNU2H562MSEJ
advertisement
Manufacturer No:
LNU2H562MSEJ
HK JDW NO:
555-LNU2H562MSEJ
Datasheet:
LNU2H562MSEJ
Description:
LNU 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 15.8A 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2H562MSEJ
    21 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
    LNU
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Voltage
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    15.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.12A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height
    145mm
  • Height Seated (Max)
    5.787 147.00mm