  • LNT2V471MSECBN
LNT2V471MSECBN
advertisement
Manufacturer No:
LNT2V471MSECBN
HK JDW NO:
555-LNT2V471MSECBN
Description:
LNT 470μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT2V471MSECBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.21mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.92A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm
  • Length
    80mm