  • LNT2H472MSEH
LNT2H472MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNT2H472MSEH
HK JDW NO:
555-LNT2H472MSEH
Description:
LNT 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.2A 3.000Dia 76.20mm -25°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNT2H472MSEH
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
    LNT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    2
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.59mA
  • Ripple Current
    17.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.08A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    7.598 193.00mm
  • Length
    190mm