  • LNT1J683MSEN
LNT1J683MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNT1J683MSEN
HK JDW NO:
555-LNT1J683MSEN
Description:
LNT 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT1J683MSEN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68000μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.25A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm
  • Length
    120mm