  • LNR2C682MSEB
LNR2C682MSEB
advertisement
Manufacturer No:
LNR2C682MSEB
HK JDW NO:
555-LNR2C682MSEB
Description:
LNR 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNR2C682MSEB
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Terminal Pitch
    22mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.12mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.68A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm