  • LNR2C153MSEN
LNR2C153MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNR2C153MSEN
HK JDW NO:
555-LNR2C153MSEN
Description:
LNR 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNR2C153MSEN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15000μF
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.64mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.4A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm