  • LNR1K333MSEB
LNR1K333MSEB
advertisement
Manufacturer No:
LNR1K333MSEB
HK JDW NO:
555-LNR1K333MSEB
Description:
LNR 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNR1K333MSEB
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33000μF
  • Terminal Pitch
    22mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.87mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.58A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm
  • Length
    120mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C