  • LNK2W153MSEJ
LNK2W153MSEJ
advertisement
Manufacturer No:
LNK2W153MSEJ
HK JDW NO:
555-LNK2W153MSEJ
Description:
LNK 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2W153MSEJ
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35.9A @ 120Hz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    9.252 235.00mm
  • Length
    235mm