  • LNK2V682MSEGBN
LNK2V682MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNK2V682MSEGBN
HK JDW NO:
555-LNK2V682MSEGBN
Description:
LNK 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2V682MSEGBN
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.62mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.44A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.220 158.00mm
  • Length
    155mm