  • LNK2V152MSEFBN
LNK2V152MSEFBN
advertisement
Manufacturer No:
LNK2V152MSEFBN
HK JDW NO:
555-LNK2V152MSEFBN
Description:
LNK 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2V152MSEFBN
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.17mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.1A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    3.071 78.00mm
  • Length
    75mm