  • LNK2G392MSEG
LNK2G392MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNK2G392MSEG
HK JDW NO:
555-LNK2G392MSEG
Description:
LNK 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.8A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2G392MSEG
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.74mA
  • Ripple Current
    12.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.92A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.528 115.00mm
  • Length
    115mm