  • LNC2W392MSEG
LNC2W392MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNC2W392MSEG
HK JDW NO:
555-LNC2W392MSEG
Description:
LNC 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.3A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNC2W392MSEG
    21 Weeks
  • Mount
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LNC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.97mA
  • Ripple Current
    17.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.22A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    135mm
  • Height Seated (Max)
    5.433 138.00mm