  • LNC2W182MSEF
LNC2W182MSEF
advertisement
Manufacturer No:
LNC2W182MSEF
HK JDW NO:
555-LNC2W182MSEF
Description:
LNC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.5A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNC2W182MSEF
    21 Weeks
  • Mount
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LNC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    22mm
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    11.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.1A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm