  • LNC2H222MSEG
LNC2H222MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNC2H222MSEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNC2H222MSEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNC2H222MSEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Voltage
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.15mA
  • Ripple Current
    14.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.88A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    100mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm