  • LKSH2392MESC
LKSH2392MESC
advertisement
Manufacturer No:
LKSH2392MESC
HK JDW NO:
555-LKSH2392MESC
Description:
LKS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKSH2392MESC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    71V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.57864mA
  • Ripple Current
    3.05A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.05A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm