  • LKSH2222MESY
LKSH2222MESY
advertisement
Manufacturer No:
LKSH2222MESY
HK JDW NO:
555-LKSH2222MESY
Description:
LKS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.25A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 175
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LKSH2222MESY
    Polar
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.25A @ 120Hz
  • Diameter
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    71V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.18566mA
  • Ripple Current
    2.25A
  • Test Frequency
    120Hz