  • LKG1K153MKZ
LKG1K153MKZ
advertisement
Manufacturer No:
LKG1K153MKZ
HK JDW NO:
555-LKG1K153MKZ
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
Description:
LKG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.4A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Solder Lug
Step5Bar-code shipping tag
LKG1K153MKZ
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Lug
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Terminal Pitch
    18mm
  • Lead Spacing
    0.709 18.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.28634mA
  • Ripple Current
    8.4A
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.4A @ 120Hz
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm
  • Length
    100mm