  • LKG1J682MESCAK
LKG1J682MESCAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1J682MESCAK
HK JDW NO:
555-LKG1J682MESCAK
Description:
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.75A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1J682MESCAK
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.96mA
  • Ripple Current
    3.75A
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.75A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LKG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm