  • LKG1J272MESZAK
LKG1J272MESZAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1J272MESZAK
HK JDW NO:
555-LKG1J272MESZAK
Description:
LKG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.45A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1J272MESZAK
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.23mA
  • Ripple Current
    2.45A
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.45A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm