  • LKG1E562MESBBK
LKG1E562MESBBK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1E562MESBBK
HK JDW NO:
555-LKG1E562MESBBK
Description:
LKG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1E562MESBBK
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.12mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm