  • LGW2E331MELZ30
LGW2E331MELZ30
advertisement
Manufacturer No:
LGW2E331MELZ30
HK JDW NO:
555-LGW2E331MELZ30
Description:
LGW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGW2E331MELZ30
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.86mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm