  • LGU2W121MELZ
LGU2W121MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LGU2W121MELZ
HK JDW NO:
555-LGU2W121MELZ
Description:
LGU 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 349
Step5Bar-code shipping tag
LGU2W121MELZ
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Terminal Finish
    Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    580μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Test Frequency
    120Hz
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.144A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm