  • LGU1K222MELB
LGU1K222MELB
advertisement
Manufacturer No:
LGU1K222MELB
HK JDW NO:
555-LGU1K222MELB
Datasheet:
LGU1K222MELB
Description:
LGU 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 988
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGU1K222MELB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.25mA
  • Ripple Current
    2.1A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.415A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm