  • LGN2W101MELY35
LGN2W101MELY35
advertisement
Manufacturer No:
LGN2W101MELY35
HK JDW NO:
555-LGN2W101MELY35
Description:
LGN 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 690mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGN2W101MELY35
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    630μA
  • Ripple Current
    690mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    690mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    986.7mA @ 50kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm