  • LGN2P122MELC35
LGN2P122MELC35
advertisement
Manufacturer No:
LGN2P122MELC35
HK JDW NO:
555-LGN2P122MELC35
Datasheet:
LGN2P122MELC35
Description:
LGN 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGN2P122MELC35
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.54mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.75A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm