  • LGL2W151MELA25
LGL2W151MELA25
advertisement
Manufacturer No:
LGL2W151MELA25
HK JDW NO:
555-LGL2W151MELA25
Datasheet:
LGL2W151MELA25
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 150uF Ultra Small Sz
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGL2W151MELA25
    Select All
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    770μA
  • Ripple Current
    740mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    740mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0582A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm